Close Menu

IIT Faculty Affiliates

The following is a list of the faculty affiliates across the university and their current research in issues related to energy and sustainability. A number of research centers are also conducting research programs in these areas.

Armour College of Engineering

Department of Chemical and Biological Engineering

Javad Abbasian: carbon capture, process design, gasification processes
Hamid Arastoopour: natural gas, carbon capture, renewable energy, urban farming, CFD apps. in energy processes
Mohammad Asadi: energy conversion (CO2 reduction, water splitting); energy storage (metal-ion, metal-air batteries)
Donald Chmielewski: power system modeling, design, control; smart grid coordinated chemical systems; economics
Ali Cinar: energy system modeling, supervision, and control; human energy systems
Dimitri Gidaspow: multiphase flow; fluidization; computational fluid dynamics (CFD); CFD reactor design
Seok-Hoon Hong: bioenergy
Sohail Murad: water desalination; redox flow batteries; long-duration energy storage; phase-change materials
Satish Parulekar: bioenergy; reaction engineering
J. Robert Selman: batteries and fuel cells
Fouad Teymour: bioenergy, production of fuels from algae, kinetic hydroponic
Darsh Wasan: interfacial and film rheology, enhanced oil recovery

Department of Civil, Architectural and Environmental Engineering

Paul Anderson: water and wastewater; resource recovery; water quality modeling
David Arditi:construction management; life cycle costing; IT in building design; optimized sustainable design
Mohammad Heidarinejad: building science/built environment, energy simulation, multi-scale modeling, CFD,
Mehdi Modares: structural dynamics, damage detection of wind turbine structures
Jamshid Mohammadi: system reliability; prob. methods; performance-based design; network/failure analyses
Ivan Mutis: technologies for sustainable construction, construction informatics
Kenneth Noll: characterization of carbon emissions to the atmosphere, modeling transort and fate of contaminants in the atmosphere
Brent Stephens: built environment; sustainable buildings; building science; indoor air quality; human exposure

Department of Mechanical, Materials, and Aerospace Engineering

Sumanta Acharya: gas turbine power gen.; hydrogen/biofuel combstn.; powerplant cooling; heat exchangers
Wei Chen: computational materials design; materials informatics; energy storage and conversion
Seebany Datta-Barua: navigation, remote sensing, atmospheric dynamics
Carrie Hall: high-efficiency internal combustion engines; alternative fuels; advanced automotive powertrains
Philip Nash: materials processing
Aleksandar Ostrogorsky: heat and mass transfer phenomena in materials processing
Boris Pervan: navigation systems, autonomous vehicles, fault detection and isolation
Francisco Ruiz: transportation; energy generation; thermodynamics; energy storage
Leon Shaw: nanomaterials synthesis and processing; Li-ion, Na-ion, and redox flow batteries; supercapacitors
Matthew Spenko: autonomous vehicle localization safety
Sammy Tin: material properties and processing
Candace Wark: fluid dynamics, wind turbines

Department of Electrical and Computer Engineering

Lin Cai: sustainable wireless communication system
Alex Flueck: power system stability and control
Mahesh Krishnamurthy: HEV/EV; auto. powertrain/thermal mgmt.; energy storage; autonomous veh./robotics
Zuyi Li: renewable energy--power grid/microgrid/nanogrid integration, uncertainty management, electricity markets
Jafar Saniie: image processing, statistical pattern recognition, neural networks, data compression
Mohammad Shahidehpour: power engineering, grid / microgrid / nanogrid, renewable energy, electricity markets
John Shen: power electronics; power semiconductor devices and ICs; microgrids
Qing-Chang Zhong: control, power electronics and power systems, microgrid

Chicago-Kent College of Law

Stephanie Stern
Michael R. Strong: market rules/barriers to entry; incentives; retail markets; solar; law; policy
A. Dan Tarlock: environmental law and policy

College of Architecture

**Use College of Architecture link above to access individual faculty pages.

Rahman Azari: bldg. energy efficiency; env. impacts of built env.; net-zero energy bldgs; high-perform. buildings
Mahjoub Elnimeiri: sustainable built environment
Frank Flury: sustainable built environment
Ron Henderson: driverless and autonomous vehicles
Eva Kultermann: energy efficience buildings, sustainable building materials
Peter Land: self-powered built environment, integration of wind energy in buildings
Antony Wood: tall buildings, sustainable cities

College of Science

Department of Computer Science

Matthew Bauer: computer programming
Yuan Hong: information security, optimization, data mining
Dong (Kevin) Jin: energy infrastructures; cyber-security; sim., modeling & analysis; software-defined networking

Department of Applied Mathematics

Andre Adler: random variables, probability
Fred J. Hickernell: computational complexity of numerical problems, Monte Carlo method
Lulu Kang: statistical methodologies

Department of Biology

Ben Stark: genetic engineering of bacteria; wastewater treatment; bacterial hemoglobin; bioethanol production

DEPARTMENT OF CHEMISTRY

A. Jean-Luc Ayitou: organic synthesis techniques and photophysical and photochemical paradigms to devise alternatives and complementary approaches for energy applications
Adam Hock: solar energy conversion, catalysis, inorganic and organometallic synthesis, materials and vapor dep.
M. Ishaque Khan: functional materials; energy storage, chem. sensors; ind. catalysis; env. decontamination
Braja Mandal: batteries and supercapacitors for energy storage

DEPARTMENT OF PHYSICS

Ali Khounsary: heat transfer, thermal management
Károly Németh: materials design; functionalized 2D materials; functionalized hexagonal boron nitride cathodes; nitrogen-based charge storage; carbon dioxide battery
Carlo Segre: Li-ion battery materials; flow batteries; fuel cells
Jeff Terry: electronic structure, radiochemistry, radiation damage, mutlilayer structures, synchrotron radiation char.

Institute of Design

Laura Forlano: urban informatics, driverless and autonomous transportation systems
Carlos Teixeira: design strategy, open innovation, sustainable solutions
Denis Weil: sustainable development and design

Lewis College of Human Sciences

Department of Psychology

Eun-Jeong Lee: rehabilitation; community-based assistive tech.; electrified personal mobility; psych. adaptation
Mahima Saxena: corporate social responsibility; employee green behavior; health, well-being; sustainable work

DEPARTMENT OF SOCIAL SCIENCES

Hao Huang: foreign direct investment and transboundary pollution; energy and society; inequality and povery
Jonathan Rosenberg: environmentally sustainable development; foreign aid and the global environment
Ullica Segerstrale: societal impact of emerging technologies
Matthew Shapiro clean energy policy; climate change-related communications; transboundary air pollution

Stuart School of Business

Weslynne Ashton: industrial ecology; circular economy; sustain. business strategy/performance; social entrepreneur
Ghazale Haddadian: analytical models for economic and strategic operation of power systems
Sang Baum Kang: energy finance; electricity market; crude oil market; real-option decisions under uncertainty
Nasrin Khalili: sustainability design and decision-making science; sustainable operation and supply chain
Liad Wagman: economic modeling; equilibrium analysis; cost-benefit analysis; strategic analysis

School of Applied Technology

Blake Davis: urban agriculture; diurnal electrical energy storage; agricultural lighting; vert. farming; aquaponics
Nancy Hamill Governale: sustainability and energy efficiency master plans for existng/new bldgs./communities
Jeremy Hajek: drone batteries; solar- and battery-based computing
Donatas Tijunelis: sustainability of critical materials